Tre resväskor med fotografier tagna av den legendariske krigsfotografen Robert Capa under spanska inbördeskriget har kommit till rätta efter att ha varit försvunna i nära sjuttio år.
Några av Robert Capas nyupptäckta filmrullar från spanska inbördeskriget. FOTO: Magnum Photos/IBL Bildbyrå
När den ungerske fotografen Robert Capa reste från Paris till USA vid andra världskrigets utbrott fick han inte med sig sina filmrullar från spanska inbördeskriget, som han bevakade 1936-39. Sedan dess har negativen varit försvunna. Under återstoden av sitt liv (han dog i Vietnam 1954 när han trampade på en mina) trodde Capa själv att de gått förlorade för alltid, men nu har den saknade fotoskatten kommit till rätta, skriver New York Times.
De omkring 3 500 negativen har tills för några veckor sedan förvarats i tre enkla pappkoffertar i en privatbostad i Mexiko City. Nu finns bilderna i säkert förvar på The International Center of Photography i New York, där de för tillfället undersöks och katalogiseras av specialister. Förutom bilder av Capa innehåller samlingen också alster av två andra berömda krigsfotografer: David Seymour och Gerda Taro (Capas fästmö). Arbetet med att gå igenom fotografierna lär ta månader, men bilderna verkar vara i väldigt bra skick, rapporteras det från ICP i New York, där glädjen över fyndet är stor.
- Det är som att hitta den heliga Graal, säger fotocentrets chefsintendent Brian Wallis till New York Times.
Det återstår att se hur många av bilderna som är okända sedan tidigare. ”Nya” bilder lär inom kort göras tillgängliga på bildbyrån Magnum, som grundades 1947 av bland andra Robert Capa och David Seymour. Bildbyrån har ett nära samarbete med ICP i New York, som grundades 1974 av Roberts bror Cornell Capa. Hur väskorna med negativen hamnade i Mexiko är något oklart. Troligen bad Robert Capa vännen Imre Weisz, som hade hand om Capas mörkrum i Paris, att föra negativen i säkerhet när tyskarna närmade sig Paris under kriget. Weisz, också han ungrare, ska ha rest med bilderna till Marseille, där han arresterades och sändes till internering i Algeriet. Bilderna hamnade sedan, på något vis, hos den mexikanske generalen Francisco Aguilar Gonzalez, som var stationerad i Marseille som diplomat vid denna tid. Gonzales tog sedan med bildsamlingen till Mexiko. 1995 fick en professor vid Queens collage i New York ett brev från en släkting till Gonzales. I breven omtalades en samling foton som uppgavs härröra från Robert Capa.
Men det skulle alltså dröja ända tills helt nyligen innan bilderna, efter år av segdragna förhandlingar, kom i rätta händer igen. Vid sidan av de klassiska bilderna från D-Day 6 juni 1944 är Robert Capas mest kända foto ”En regeringssoldats död”, som togs 1936 i Córdoba (se separat artikel nedan). Forskarna hoppas att de nu påträffade negativen ska kunna bringa klarhet i tillkomsten av detta foto. Genom åren har det framförts misstankar om att det var arrangerat; att en soldat låtsas bli träffad. Brian Wallis vid ICP menar att det rentav finns en avlägsen möjlighet att bilden togs av Gerda Taro.
Jacob Wiberg
Läs mer "Robert Capa - fotograf med livet som insats" PH 5/04 Läs mer "Cordoba 1936" PH 4/01